Befejezték a tiltakozást a gazdák az utolsó blokád alatt tartott lengyel–ukrán határátkelőn is
Február eleje óta tiltakoztak az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt.
Február eleje óta tiltakoztak az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala miatt.
Heteken belül lezárul az Unió vizsgálata, amelyet a kínai elektromosautó-gyártók állami támogatása miatt indítottak. Egy friss elemzés 15-30 százalékos védővám kivetésére számít, ami a dokumentum szerint még mindig nem lesz elég az európai piac megvédésére.
Egységes európai katonai erőt és gazdaságpolitikát sürgetett beszédében Emmanuel Macron elnök a Sorbonne egyetemen, ugyanott, ahol 2017-ben első választási győzelme után felvázolta vízióját Európáról.
A magyar nők majdnem tizedét érte már nemi erőszak élete során, több mint kétszázezren pedig jelenleg is olyan kapcsolatban élhetnek, ahol fizikailag vagy szexuálisan bántalmazzák őket. A hazai törvények elméletben garantálják az erőszak áldozatainak védelmét, a valóságban azonban nem mindig kapják meg a nekik járó segítséget. Az Isztambuli Egyezmény ratifikálását a magyar kormány ideológiai okokból elutasítja, pedig annak átfogó intézkedései a probléma gyökerét, a magyar társadalomban elburjánzott nemi előítéleteket és az áldozathibáztatást is célba vennék.
Továbbra sem lehet előfizetni a prémium csomagra a Spotify alkalmazásában, de még csak utalás sincs arra, hogyan lehet ilyet, és mennyiért – az Apple ugyanis még az új uniós szabályozás után is feltételekhez köti ezt.
Szerbia régóta próbál egyensúlyozni az EU és Oroszország között, ám Brüsszel már türelmetlenül figyeli Belgrád hintapolitikáját. Közben csökken a szerb népességen belül az uniópártiak aránya.
Andrzej Szejna szerint Lengyelország nem egyezne bele a vétójog teljes feladásába, de egyes kérdésekben meg kellene szüntetni az egyhangú döntéshozatalt.
Az Európai Bizottság elnöke erőteljes kampányt folytat annak érdekében, hogy még öt évet töltsön székében. A Bloomberg értesülése szerint veszélyes vetélytársa támadt.
Lehet tehát a rendpárti Nigel Farage-on röhögni, amint a brüsszeli rendőrökkel szemben hörög és a szabadságjogait követeli, de érdemes észben tartani, hogy a közepesen épelméjű nem magyar szemlélő számára Orbán Viktor ugyanilyen gonosz bohócként szolgál, írja szerzőnk, Papp Réka Kinga.
A legutóbbi uniós csúcstalálkozón a leghosszabban tárgyalt napirendi pont Enrico Letta volt olasz miniszterelnök jelentése volt, amely az EU egységes piacának erősítéséről szólt. A tagállami vezetők nem várt lendülettel vetették magukat ebbe a stratégiai vitába, bár tudni lehetett, hogy nem születik döntés. Előbb-utóbb azonban állást kell foglalni: milyen forrásból növelje versenyképességét az EU – ebben a számítanak a magyar kormány segítségére is.
Az Európai Parlamentben az elmúlt ötéves ciklusban nagyot javult mind a nők aránya, mind az általuk betöltött pozíciók eloszlása. Ezzel szemben a magyar Országgyűlés negatív rekorder a női miniszterek részvételében, nem is akárhogyan: Varga Judit elvesztése után nincs egy sem. Női képviselőnk sincs sok, ebben is az utolsók vagyunk. Megnéztük, hol több vagy épp kevesebb a nő az európai parlamenti és a nemzeti képviselők közt, és hogyan befolyásolják ezt az adott állam választási szabályai. Nőügyekkel foglalkozunk a sorozat 8. részében.
Politikai megállapodásra jutottak az uniós külügyminiszterek azzal kapcsolatban, hogy Iránnal szemben új szankciókat vezetnek be a következő napokban – jelentette be Josep Borrel külügyi főképviselő. A büntetőintézkedések célja, hogy korlátozzák Irán drón- és rakétagyártási kapacitását.
Két évig is eltarthat az eljárás.
Tagállami és politikai ellentétek nehezítették az EU migrációs paktumának elfogadását, miközben ismét emelkedik az illegálisan érkezők száma. Az ellentmondásos és távoli uniós megoldások mellett saját alternatívát keresnek a tagállamok.
Az idén bekerült az orosz dollármilliárdosok közé Szergej Snajder, a Szvetofor diszkontlánc alapítója. Az EU-ban Mere néven működteti áruházait, ám a terjeszkedés jóval lassabb, mint az orosz piacon. Magyarország is az oroszok célpontjában van, ami nem segíti az Orbán-kormányt, amely a már itt lévő kiskereskedelmi multikat nehéztüzérséggel lövi.
Már a célegyenesben lehet az Apple javaslata, ami alapvető változást hozna az iPhone-okkal történő fizetés terén. A céget azonban nem a puszta jószándék vezérelheti, inkább a saját pénztárcáját féltheti: egy tetemes bírságot kerülhet el így.
Húsz év az Európai Unióban – ezzel a címmel jelent meg az a tanulmánykötet, amely Magyarország uniós tagságának közpolitikai mérlegét vonja le. A szerkesztők, Bíró-Nagy András és Medve-Bálint Gergő szerint az EU magas hazai támogatottságának első számú tartópillére mindig is a tagság biztosította gazdasági fejlődés volt, de visszanézve ma már elmondható, hogy lehetett volna ezt sokkal jobban csinálni. Miért volt sokáig fogatlan oroszlán az Európai Unió, mivel kapcsolja össze a magyar társadalom az uniós tagságot, és miért vörös vonal a huxit a Fidesz szavazói számára is?
Úgy tűnik, a kormány nem tervez semmi nagyszabásút.
A brüsszeli uniós csúcstalálkozó első napján a tagállami vezetők a külpolitikai kérdések mellett – tekintettel a közelgő európai választásokra – az EU-ban terjedő álhírekkel is foglalkoztak.
Fülöp belga királytól érkeztek az uniós állam- és kormányfők a kétnapos brüsszeli uniós csúcstalálkozóra, amelyet eredetileg a gazdaságnak akartak szentelni. A közel-keleti fejlemények azonban felülírták a terveket, és az orosz–ukrán háború is folyamatos témát szolgáltat.